Qualita správa bytov, s. r. o.
Profesionálny prístup, moderná forma komunikácie, rýchle riešenia problémov.
kontakt 8:00 - 16:00 h.
Kontaktná linka
0917 397 303
0911 352 139
Stránkové dni

Utorok 13:00 - 17:00 hod.

Štvrtok 8:00 - 12:00 hod.

Vlastná kotolňa v bytovom dome

Vlastná kotolňa spolu so zateplením paneláku patria k najvyšším položkám pri obnove bytového domu. Ale ide o investíciu s pomerne rýchlou návratnosťou.

Odpojením od centrálneho zásobovania teplom a vybudovaním kotolne totiž bytový dom dokáže ušetriť až 35 percent nákladov na teplo. Pri neustále rastúcich cenách energií je nezávislosť od teplární stále zaujímavejšou.

Vstupné náklady

Cena novej kotolne sa líši od lokality a počtu bytov v bytovom dome. No pri menšom paneláku s 30 bytmi sa cena pohybuje približne od 43-tisíc do 50-tisíc eur.

Alternatívne zdroje energie

Ak uvažujete nad rekonštrukciou starej kotolne alebo výstavbou novej, skúste sa informovať aj o možnostiach alternatívnych zdrojov energie. Úspora na príprave tepla by potom mohla byť ešte významnejšia.

V súčasnosti sa do bytových domov bez problémov dajú namontovať aj kotle na biomasu či automatické kotle na pelety. Obavy z toho, že by si museli vlastníci chodiť každý večer prikladať lopatou, nie sú na mieste. Vďaka automatickým zásobníkom je potreba ľudskej obsluhy minimálna.

Ako vybudovať vlastnú kotolňu

Na vybudovanie vlastnej kotolne treba urobiť tri základné kroky. Vypracovať projektovú dokumentácie kotolne. Požiadať o stavebné povolenie od príslušného stavebného úradu. A odhlásiť sa od centrálneho zasobovateľa tepla (za odpojenie sa platí).

Nevýhody vlastnej kotolne: Dodatočné náklady

Po vybudovaní kotolne treba počítať s dodatočnými nákladmi na kotolňu. Ide napríklad o revízie kotlov a komínov a platby za obsluhu kotolne. Tú smie vykonávať iba vyškolený pracovník s platným kuričským preukazom.