Qualita správa bytov, s. r. o.
Profesionálny prístup, moderná forma komunikácie, rýchle riešenia problémov.
kontakt 8:00 - 16:00 h.
Kontaktná linka
0917 397 303
0911 352 139
Stránkové dni

Utorok 13:00 - 17:00 hod.

Štvrtok 8:00 - 12:00 hod.

Poistenie bytu

Byt je často investíciou na celý život. A hlavne vo väčších mestách sa človek musí aj zadĺžiť, keď si zaobstaráva vlastnú strechu nad hlavou. Aj preto by malo byť poistenie bytu samozrejmosťou. Pred samotnými rizikami vlastníka neochráni, ale dokáže ponúknuť dostatok financií na to, aby si následne dal bývanie čo najskôr do poriadku.

Poistné riziká

Medzi najčastejšie nástrahy, ktoré ohrozujú nehnuteľnosti patrí požiar, vodovodné škody, výbuch plynu a v poslednom čase aj víchrice, ktoré strhávajú strechy na bytových či rodinných domoch. Ďalšími štandardnými rizikami sú okrem iných zemetrasenie, pád stromov a iných predmetov, atmosferické zrážky, tiaž snehu, úder blesku, zosuv pôdy či krupobitie.

Prečo mať poistený byt aj proti povodni

Na Slovensku si pomaly zvykáme aj na pravidelné povodne a záplavy. Ani na tie by vlastníci bytov nemali zabúdať pri poistení. Povodeň totiž nie je len o mokrých stenách, ktoré, samozrejme, vyšším poschodiam nehrozia. Ale môže narušiť statiku celého objektu. Čo znamená, že budete musieť byt zbúrať, aj keď sa voda až k vášmu poschodiu nedostala.

Pozor na staré zmluvy

Často majú ľudia poistenie uzatvorené len preto, aby v prípade škody "niečo" dostali. Hlavne, že poistenie trojizbového bytu stojí 10 eur na rok. Takéto 20 a viac rokov staré poistky sú lacné, no nepokryjú ani zlomok nákladov, ktoré bude mať človek pri poistnej udalosti. Ani moderné produkty však nie sú extrémne drahé. Poistenie bytu na jeho novú hodnotu 100-tisíc eur môže stáť aj okolo 60 - 70 eur ročne, v závislosti od rozsahu krytia.

Pri starších zmluvách sa tiež veľmi často stáva, že človek má poistenú iba domácnosť, čo je dané historicky, keďže ešte pred pár rokmi ľudia byty nemali v osobnom vlastníctve, a tak si poisťovali iba zariadenie. A keďže sa v poistení nevyznajú alebo si zmluvy pravidelne nekontrolujú, ani len netušia, že byt nemajú poistený vôbec.

Ako si zvoliť poistnú sumu

Poistná suma je horná hranica poistného plnenia v prípade poistnej udalosti. A musí zodpovedať novej hodnote nehuteľnosti. V ľudskej reči to znamená, že musí ísť o sumu, za ktorú si budete môcť kúpiť byt rovnakého druhu a kvality v danej lokalite v čase vzniku poistnej udalosti. Ak sa rozhodnete pre nižšiu sumu, poisťovňa si uplatní podpoistenie. Poistné plnenie teda bude krátiť v rovnakom pomere, v akom je poistná suma k reálnej hodnote bytu. Ak máte poistený 100-tisíc eurový byt na poistnú sumu 50-tisíc eur, tak aj po vytopení z prasknutého vodovodu vám z ceny opravy 600 eur preplatia iba polovicu.

Ak potrebujete konzultáciu

Máme vo svete financií dlhoročné skúsenosti. A nielen s riešením financovania rekonštrukcií bytových domov, ale aj s poistením zodpovednosti za škodu, či poistením domácnosti a bytových domov. Vieme vám zabezpečiť licencovaného sprostredkovateľa, ktorý vám s posúdením vášho existujúceho poistenia alebo výberom nového, rád pomôže. Stačí nás kontaktovať.